niedziela, 2 lutego 2014

18th century stripes

1775-1780, robe a la polonaise, silk, V&A
Obiecałam sobie, że w tym roku nie będę planować żadnych większych projektów, a skupię się na uzupełnianiu braków bieliźnianych i akcesoryjnych. Byłam dzielna może ze dwa tygodnie, do czasu, aż w sklepie wysyłkowym zobaczyłam cudowny jedwab w oliwkowo-koralowe paski (mam ogromną słabość do pasiastych tkanin). Mimo, że go jeszcze nie kupiłam, to już radośnie kombinuję coby tu sobie z niego uszyć. Po cichutku marzy mi się suknia francuska, ale jak znam życie chyba stanie na angielskiej, którą będzie można podpiąć jak poloneskę.
W poszukiwaniu natchnienia zrobiłam małe zestawienie XVIII-wiecznych pasiastych strojów. Najwięcej problemów miałam ze znalezieniem adekwatnych strojów z pierwszej połowy wieku, w zasadzie na siłę znalazłam tylko ten jeden poniższy, mętnie datowany na wczesny XVIII wiek. Na połowę wieku mamy parę ładnych przykładów, a ostatnia ćwierć to już paskowy zawrót głowy.

I promised myself that this year I will not make any big projects, and focus on completing my undergarment and accessories. I was strong for maybe two weeks, until I saw a wonderful silk with olive and coral stripes (I have a huge weakness for striped fabrics). Although I haven't bought it yet, I'm already happily wonder what I will do with this fabric. I quietly dream about robe a la francaise, but I think that finally it will end up on robe a l'anglaise, which will have tapes to draw up the skirt to look like polonaise.
In searching for inspiration, I made a small list of eighteenth-century striped outfits. Biggest problem I had with finding adequate clothing in the first half of the century, I found only this one below, vaguely dated to the early eighteenth century. At the half century we have few nice examples, and the last quarter is already heaps of stripes.

early 18th century, robe volante
 
1750-1755, Collections Galliera
1750-1775, Digital Museum

1750, pet-en-l'air + petticoat, silk, Whitaker Auction

1765, robe a l'anglaise, silk taffeta brocade, Costume Museum Canada

1775, silk, MET Museum

robe a la francaise, silk, MET Museum
1778-1785, robe a la francaise, silk,  MET Museum

1780, robe retroussée dans les poches, KCI
c. 1775, robe a la polonaise, The Philadelphia Museum of Art
1780,  robe à la polonaise, silk taffeta, KCI
1780, robe a l'anglaise, silk, KCI (and this is what I dream about. By the way - I adore KCI photos)
1785-1790, robe a l'anglaise, silk, LACMA
1785-87, robe à l'anglaise, silk, MET Museum
1785, silk, MFA Boston
1785, robe à l'anglaise, silk, KCI
1790, silk, KCI
Zestawienie chyba może obyć się bez szerszego komentarza. Odnosząc się do II połowy XVIII wieku - popularne były wąskie paski w dwóch kolorach; szerokie paski, również w dwóch, najczęściej kontrastujących kolorach; i mix pasków szerokich i wąskich w dowolnej konfiguracji. Dominuje kolorystyka pastelowa, ale nie ma brak także bardzo mocnych zestawień żółci z błękitem, czy czerwieni z bielą.Wciąż jednak nie daje mi spokoju owa pierwsza połowa wieku - czy faktycznie nie były wtedy modne, czy to po prostu mój poszukiwawczy pech? Jeśli ktoś wie jak kształtowała się moda na paski w XVIII wieku - proszę pisać :) 

I think there is nothing more to say. Everything is clerar :)  Referring to the second half of the 18th century -  popular were narrow stripes in two colors; wide stripes, also in two, usually contrasting colors, and mix of wide and narrow stripes in any configuration. Pastel colors dominate, but there is also few examples of strong combination of yellow and blue, or red and white. I still don't know what to think about first half of the century - does stripes in fact were not very fashionable then, or is it just my bad luck in exploration? If anyone knows how fashion for stripes shaped in the eighteenth century - please write :)

5 komentarzy:

 1. Piąta i dziesiąta od dołu - kocham! No i cały outfit z fichu i calashem. Ech, gdyby tylko pasy i paski nie były takie trudne do dopasowania :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dlatego też jeśli uda mi się te paski sobie sprawić, to sama palcem ich nie dotknę, a pewnie i do krawcowej też zaniosę z niepokojem :D
   cudowne są te sukienki, nie ma tutaj żadnej, której mogłabym powiedzieć zdecydowane "nie" ^^

   Usuń
  2. Nie podoba mi się numer 1 i 3. Jedynka jest jakas kanapowa. A już kupilas ten materiał?

   Usuń
  3. no, takie marzenie tapicera :D materiału jeszcze nie kupiłam, czekam na info w sprawie zakupów marcowych, jeśli będę coś wiedzieć to natychmiast dam znać

   Usuń
 2. Zielono - kremowa jedwabna suknia - cudo!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...